پایگاه مقاومت بسیج الحدید
 
چهارشنبه 23 آبان 1397 -

رای به سایت :
196
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 252 طه ›› پایگاه مقاومت بسیج الحدید
3
محبوب  
رای به خبر :
16 آذر روز دانشجو گرامی باد.
16 آذر روز دانشجو گرامی باد.

دانشجو روز تاکید بر نقش بی مانند مجاهدت در راه کسب علم و دانش در کنار تقویت ایمان و بصیرت سیاسی در راه پیشرفت مادی و معنوی کشور است.
calendar
تاریخ : 1396/09/16 - 13:02

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج الحدید  حوزه 252 طه  ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر ، چرا 16 آذر به روز دانشجو نامگذاری شده است؟

در تاریخ 24  آبان اعلام شد که نیکسون معاون رییس جمهور امریکا به ایران می اید. وی به ایران می امد تا نتایج پیروزی سیاسی امید بخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت قوای ازادی شده است را ببیند.

 

در مقابل دانشجویان مبارز دانشگاه نیز تصمیم گرفتند که در فضای حکومت نظامی بعد از کودتای سیاه هنگام ورود نیکسون نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند. دو روز قبل از ان واقعه تلخ زاهدی تجدید رابطه با انگلستان را رسما اعلام کرد و قرار شد که رایت کاردار سفارت انگلیس چند روز بعد به ایران بیاید.

 

از همان روز 14 اذر تظاهراتی در گوشه و کنار شکل گرفت این وضع در روز 15 اذر هم ادامه داشت.

 

صبح روز 16 اذر ماه دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه متوجه تجهیزات نظامی و اوضاع نا ارام دانشگاه و اطراف ان شدند. پس از شکل گیری این تنش ها رییس دانشگاه ادامه فعالیت دانشگاه را منفی دانست و رسما تعطیلی دانشگاه را اعلام نمود.

انان قصد داشتند و دانشجو را به علت اعتراض دستگیر کنند. دستگیری دو دانشجو باعث اختلال در روند کلاس شد و با اعتراض دیگر دانشجویان همراه وبه یکباره فرمان اتش صادر شده و دانشجویان در طبقه اول به خون می غلطند و عده ای نیز زخمی و سه نفر از دانشجویان به نام های:

قند چی و بزرگ نیا و شریعت رضوی به شهادت می رسند.

فردای ان روز تیمسار مزینی با خانواده های شهدا ملاقات و از اساتید عذر خواهی میکند.

 

و این بود علت نامگذاری این روز یزرگ.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16397مطالب مرتبط