پایگاه مقاومت بسیج تاسوعا
 
دوشنبه 06 خرداد 1398 -

رای به سایت :
87
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 248 ایمان ›› پایگاه مقاومت بسیج تاسوعا
0
محبوب  
رای به خبر :
رحمانی‌ فضلی:

انقلاب اسلامی سازگاری دین و سیاست را در عمل اثبات کرد

وزیر کشور گفت: انقلاب اسلامی با اثبات سازگاری «دین و سیاست» در حوزه عمل، الگویی جدید را از ملازمت دین و سیاست ارائه کرد.
calendar
تاریخ : 1396/11/21 - 14:32

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهدای قائم(عج)   حوزه 303 امیرالمومنین(ع)  ناحیه مقاومت بسیج امام خمینی ( ره) ،عبدالرضا رحمانی‌ فضلی وزیر کشور در پیامی، یوم‌الله 22 بهمن‌ماه و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت.  

رحمانی فضلی در این پیام آورده است: 

بسمه تعالی

اسلام و انقلاب اسلامی، دو عنصر ماندگار در تاریخ معاصر جامعه بشری است، که در مقاطع زمانی وقوع‌شان و یا حتی بعد از آن باعث تأثیرگذاری عمیق بر شرایط و مناسبات قدرت در نظام جهانی شده‌اند. انقلاب اسلامی با ترکیب چهار عنصرِ «ارزش، عقل، اراده و عمل» به منبع مهم خودآگاهی و بالندگی سیاسی والگویی الهام‌بخش برای تمامی جنبش‌های عدالت‌طلبانه و آزادی‌خواه در جهان تبدیل شد. به‌نحوی که، با وجود گذشت حدود چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان این انقلاب شکوهمند و تأثیرات بنیادین آن در سطوح جهانی و منطقه‌ای، محور تحرکات و آرایش سیاسی محافل و مجامع بین‌المللی است.

شکل‌گیری موج بیداری اسلامی، جنبش‌های آزادی‌خواه و ایستادگی دول استقلال‌طلب در برابر خواسته‌های استکبار جهانی را می‌توان نمود عینی انقلاب اسلامی در فضای سیاسی منطقه‌ای و جهانی دانست.  

انقلاب اسلامی با اثبات سازگاری «دین و سیاست» در حوزه عمل، ضمن نشان دادن امکان ایجاد یک نظام مردم‌سالار در چارچوب نظام معرفتی اسلام، باطرح گفتمان «مردم سالاری دینی»، الگویی جدید و متعالی را از ملازمت دین و سیاست و بسترهای رشد، تعالی وتوسعه جامعه مبتنی بر ارزش‌های دینی و اعتقادی را ارائه کرده است.

اساساً انقلاب اسلامی در ذات خود حاوی این آموزه محوری است که سیاست بدون دین، عدالت واخلاق، جامعه انسانی را در فردیت خویش غرق ساخته و از کمال و توسعه حقیقی بازمی‌دارد. این آموزه بنیادی، ستون اصلی نظریه ماندگار سیاسی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی) است.  

مطالعه عمیق گفتمان، روش و نظریه سیاسی حضرت امام و مقام معظم رهبری نشان می‌دهد که غایت اسلام و حکومت اسلامی و عامل قوام بخش آن، بسط قسط و عدالت از مجرای «ارزش محوری»، «عقلانیت» و «اخلاق مداری» است.

از منظر ایشان، تفاوت جوهری نظام مردم سالاری دینی با دیگر مدل‌های حکومتی در آن است که حکومت اسلامی از آغاز تاکنون، درجستجوی استقرار یک نظمِ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عادلانه درجامعه و نظام بین‌الملل بوده است.

این نگرشِ معیار، اصولی و جامعِ حضرت امام و مقام معظم رهبری، همواره یک مقدمه دیگر نیز داشته است و آن اینکه، استقرار عدالت پایدار و متوازنِ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی درجامعه و نظام بین‌الملل بدون افزایش کارایی وکارآمدی نظام جمهوری اسلامی (به‌عنوان مدل و مظهر نظام مردم سالاری دینی) ممکن نیست.  

این رویکرد، ازیک سو نافی افراط و تفریط و یک سو نگری است و از سوی دیگر، لزوم التزام به ارزش‌محوری، عقلانیت و اخلاق‌مداری در سیاست را مورد تاکید قرار می‌دهد. بدون تردید پایبندی عملی به این دیدگاهِ معیار، هم «استقلال، عزت، حکمت و مصلحت» را در پی دارد و هم زمینه‌ساز حرکت مستمر به سوی پویایی، رشد پایدار، پیشرفت متوازن و الهام‌بخشی بیشتر نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان نماد نظام مردم سالاری دینی خواهد بود.

بر همین اساس، وزارت کشور به‌عنوان نهاد حاکمیتی متولی مدیریت داخلی و تأمین نظم و امنیت کشور مسئولیت خطیری در راستای حراست و صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها؛ تلاش درجهت تحقق و توسعه آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون اساسی، تأمین بستر لازم برای توسعه پایدار سیاسی و اجتماعی، ارتقاء سطح مشارکت عمومی و زمینه‌سازی برای فعالیت مطلوب احزاب و تشکل‌های غیردولتی است و این وزارتخانه مصمم است در راه بالندگی هر چه بیشتر انقلاب اسلامی تمام توان و ظرفیت خود را مصروف ملت عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نماید.

ایّام دهه فجر برای ملت ایران، روزهای فراموش نشدنی است. یاد گرامی حضرت امام خمینی (ره) به‌عنوان معمار انقلاب اسلامی ایران و شهیدان و خاطره‌ دلاوری و پاکبازی آنان همیشه چون گوهری تابناک بر تارک نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد درخشید.

در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ‌ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان و امام شهیدان با تقدیم مراتب تبریک و تهنیت به ملت رشید ایران که هماره دل در گِرو آزادی و آبادی این مرز پُرگوهر داشته و دارند، از همه ایرانیان دعوت می‌نمایم تا همانگونه که با شور و شعوری شگرف در تمامی نقاط عطف و عرصه‌های حسّاس، حضوری زنده و ارزنده داشته‌اند، یک بار دیگر در پاسداشت مجاهدات امام و شهدا و نگاهداشت ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی در «راهپیمایی پرشکوه 22 بهمن» امسال نیز حضوری وحدت آفرین داشته باشند.   

عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15184
ماهرخ اکبری


منبع : خبرگزاری تسنیممطالب مرتبط