رای به سایت :
1918
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر
یکشنبه 29 ارديبهشت 1398 -
موضوع ایران در صلاحیت شورای امنیت نیست
موضوع ایران در صلاحیت شورای امنیت نیست

نشست شورای امنیت درباره ایران که با اصرار آمریکا برگزار شد، بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت و موضوع داخلی ایران بی‌ارتباط با امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی شناخته شد.
calendar
تاریخ : 1396/10/16 - 11:15
source
منبع : خبر گزاری صدا و سیما
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر ، نشست بحث برانگیز شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران به درخواست آمریکا و به ریاست قزاقستان آغاز بکار کرد. با اظهار نظر کشور های مختلف ادامه داشت .که به صورت خلاصه موارد مطروحه در این جلسه در ادامه مطرح میگردد.

- اعلام همراهی آمریکا با اغتشاشگران
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف بررسی اوضاع ایران مدعی شد: تظاهرات در ایران خودجوش و بدون مداخله خارجی است.
وی مدعی شد: با کسانی که در ایران در پی آزادی، آسایش و کرامتند همراه خواهیم بود.  نظام ایران مردم این کشور را از حقوق اساسی انسانی محروم کرده است.

- نماینده انگلیس  نیز درباره از دست رفتن جان افراد در آشوب‌ها اظهار تاسف کرد. وی افزود: شورای امنیت حق دارد موضوع ایران را از جنبه تاثیر آن بر صلح و ثبات جهانی بررسی کند.وی مدعی شد ایران از انصارالله حمایت می‌کند و موشک‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.  حمایت ایران از انصارالله تهدید امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی است.
نماینده انگلیس در جلسه شورای امنیت بر حمایت انگلیس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید کرد.
وی گفت: از حکومت ایران می‌خواهیم به تعهدات خود پایبند باشد و از تظاهرکنندگان محافظت کند. ما از حمایت ایران از گروه‌های وابسته به خود در سوریه، یمن، لبنان و عراق نگران هستیم.
نماینده انگلیس مدعی شد برنامه موشک‌های بالستیک ایران نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

-نماینده ی روس اضافه کرد: «چرا آمریکا امروز که اوضاع داخلی ایران نرمال شده بایستی این جلسه را برگزار کند؟»او همچنین تصریح کرد: «البته ما باید از آمریکا تشکر هم بکنیم چون پیام‌هایی که این کشور برای ایرانی‌ها ارسال کرد باعث همبستگی مردم این کشور شد و آنها حول محور احساسات ضد آمریکایی متحد شدند.»نماینده روسیه در ادامه تأکید کرد طبق منطق امریکا شورای امنیت بایستی بعد از حوادث داخلی آمریکا هم تشکیل جلسه می‌داد.  وی گفت: «طبق این منطق، ما بایستی بعد از حوادث فرگوسن، میسوری یا بعد از تظاهرات‌های وال‌استریت، درخواست برگزاری نشست شورای امنیت می‌دادیم.»

- نماینده جمهوری اسلامی ایران درجلسه شورای امنیت گفت: اقدام امریکا برای مطرح کردن موضوع تظاهرات مردم ایران در جلسه شورای امنیت، سوء استفاده از قدرت خود به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران اقدامات مداخله گرانه آمریکا در ایران از جمله کودتای بیست و هشت مرداد، سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ایرباس در خلیج فارس و حمایت بی قیدوشرط از صدام را برشمرد.
سفیر ایران در سازمان ملل گفت: ایران "شواهد محکمی" دارد که خشونت‌ها "کاملا به روشنی از خارج هدایت می‌شد. "
نماینده ایران گفت: آمریکا در حالی ایران را به برخورد با تظاهرکنندگان متهم می‌کند که پلیس آمریکا تظاهر کنندگان جنبش تسخیر وال استریت ژورنال را مضروب کرد.
نماینده ایران در ادامه به رویداد‌های دیگری در آمریکا اشاره کرد که در آن، ماموران امنیتی برخورد خشنی با مردم داشتند.
نماینده جمهوری اسلامی ایران به اوضاع فرانسه در زمان ریاست نیکلا سارکوزی بر وزارت کشور فرانسه و اوضاع انگلیس در زمان ریاست ترزا می‌ بر وزارت کشور انگلیس اشاره کرد و گفت: در هر دو مورد که تظاهرات صورت گرفته بود، شورای امنیت جلسه تشکیل نداد.

و در آخر رئیس شورای امنیت اظهار داشت : آنچه در ایران روی داده است موضوعی داخلی است که در چارچوب اختیارات شورای امنیت قرار نمی‌گیرد


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19183
زهرا قربانی


tags
   خبر قسم        سایر محتوا قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر        منطقه 17        محله مقدم        بین الملل        اخبار سیاسی                                    

مطالب مرتبط